Sunday 20 March 2022

Sylvánské jaro - část první - "Pojďme ven!"

 Asi před týdnem jsme se s Butterfly vydaly do Malých světů, abychom z výlohy odstranily vánoční výzdobu a nahradily ji něčím vhodnějším pro toto roční období. Protože jsme stále zaneprázdněny vybalováním ve "velkém světě", potřebovaly jsme poměrně rychlou výměnu, a tak jsme se rozhodly využít něco, co se mnou doputovalo z Anglie během stěhování - Sylvánský svět.

Protentokrát píšu o něčem, co je v České republice skutečně komerčně dostupné v hračkářstvích a na internetu, takže tato rozkošná malá zvířátka jsou zde pro sběratele snadno k mání. Vlastně jsem měla v Malých světech návštěvníky, kteří mají vlastní sbírku sylvánských rodinek a domečků, a svět nadšených dospělých sběratelů je k nalezení v mnoha dalších zemích. V některých z nich je tato značka známá jako Calico Critters. Pro více informací se můžete podívat sem a sem, nebo stačí vyhledat „Sylvanian collectors“ v Googlu.

Ne že bych měla vlastní sbírku příliš dlouho. Vlastně vidím, že jsem se k sylvánským miniaturám vyjadřovala dost pohrdavě, když jsem v roce 2012 psala celý blogpost o měřítku v domečcích pro panenky, protože rozhodně neodpovídají žádné představě o něm. Mnohá ze zvířátek se jen těžko vejdou do nábytku pro ně vyrobeného, a pokud jde o relativní velikost samotných zvířátek.....! Najdete tu myši, které si berou medvědy, a králíky velké jako slony. Krávy se vesele míchají s kočkami, stejně jako tučňáci s divokými prasaty.

 Ale pár let po napsání tohoto příspěvku jsem četla detektivku, ve které jedno z dětí sbíralo Sylvánky a popis byl tak lákavý, že jsem se na ně podívala znovu. Naštěstí se mnou brouzdala po internetu moje vnučka a zamilovala se do surikat ve stejnou dobu, jako já do ježků. A samozřejmě, další sbírka byla na světě!

Další poměrně obsáhlý dřívější blogpost o nich je zde. Ale teď jsme v jiné zemi a v novém prostředí.

Jak už to u mě bývá, všechno se ze sbalených krabic vynořilo ve stavu totálního chaosu... Zatímco jsem seděla a třídila krabice, seskupovala a kartáčovala rodinky, třídila a uklízela nábytek a doplňky, začala Butterfly rozmisťovat domy a auta ve výloze. A jak přidávala rodiny zvířátek, začala si sama pro sebe vyprávět příběhy o tom, co se tam děje. Protože se jedná o výkladní skříň, všechny předměty mohou samozřejmě směřovat pouze jedním směrem, což je důvod, proč je tento blogpost dvoudílný. Někdy v příštích týdnech vám druhá část odhalí život uvnitř budov a my doufáme, že se vám oba pohledy do tohoto zvláštního Malého světa budou líbit.

Jako obvykle končím řadou nejrůznějších fotografií. A dvě dobré zprávy. Pokud vše půjde dobře, doufáme, že po přestávce v roce 2021 otevřeme letos v létě Malé světy jako obvykle. Předběžný termín otevření je 18. června. A moje dobrá kamarádka Jana Vlčková našla poměrně snadný způsob, jak překládat blogposty do češtiny, takže čeští čtenáři budou moci opět sledovat miniaturní scénu v Cestininých domečcích pro panenky, protože doufám, že budu moci v překladech pokračovat i tehdy, když ona nebude mít čas. Děkuji, Jano!Brzy na viděnou ve druhé části sylvánského jara!


No comments:

Post a Comment