Monday 15 December 2014

Že už by byly Vánoce? První publikování anglicky 1.6.2013

No pokud bysme se řídili jenom počasím, tak by to tak být i mohlo .... musím říct, že mi to tenhle víkend tak připadá.

 Právě jsem u jedné své nejstarší kamarádky v Bonnu a užívám si "přetlakovou komoru" mezi mými dvěma velice odlišnými životy. Jedním na vesnici v jižních Čechách a druhým nově na předměstí severního Londýna. A tenhle vánoční pocit nenavodily jen čtyři balíčky z ebay, které tu na mě čekaly, ale taky fakt, že mi byly pro Malé světy dlouhodobě zapůjčeny dvě úžasné věci.

 Ale nejdřív balíčky z ebay. Když jsem byla "mimo" Malé světy, bavila jsem se brouzdáním po anglickém i německém ebay a sháněla jsem věci do domečků. A mimo pár nákupů se mi opět potvrdilo, co už jsem věděla dřív, že jsem měla neskutečnou kliku, když jsem objevila a koupila domečky: Domečky pro panenky z Essexu

. Většina domečků, co se dá najít na ebay, je jednak neuvěřitelně drahá, ale taky podle mě nudná a všechny jsou na jedno brdo.


Což rozhodně neplatí pro tři z šesti Essex domečků. A když jen pomyslím, že jsem jich získala šest za královskou cenu 1250 Kč (35.55£), úžasné. 

Bep experimentuje s technikami doškování


Už jsou v běhu plány na to, jak je okamžitě vrátit k životu (možná si vzpomenete, že jeden z nich se má proměnit v baletní školu), ale zvenku už vypadají všechny moc dobře. Co se týče baletní školy, s radostí vám oznamuji, že se všestranně nadaná Bep, která posledně doškovala střechu velké chaty, nyní v Malých světech věnuje výrobě malinkých baletních sukýnek ....Na anglickém ebay jsem si koupila nějaké knížky o domečcích pro panenky. A když jsem dorazila do Bonnu, čekaly tam ještě další balíčky z ebay, sada nábytku a panenek do domečku v dětském koutku a pár dalších věcí, co mě zaujaly.

Trochu váhám, jestli mám tvrdit, že nevím, co budu dělat se šaškem. Váhám, protože nepochybuju, že Andrea se zase vytasí s nějakou úžasnou historkou, kterou já pak budu muset přivést ve světě miniatur k životu! 


Ale možná by se mohl přidat ke skupině loutek, na které si Bep našla čas a předrátkovala je (v některých případech i přenohovala, přehlavovala a přerukovala ... moje vnoučata si s nimi hrála až příliš). Pokud si někdo z vás říká, co je ta bílá umělohmotná věc na stole, tak to je nový komín do chaty s doškovou střechou, bližší informace budou v dalším příspěvku.

Ale teď něco zajímavějšího. Před mnoha a mnoha lety, asi tak před třiceti, mě požádala kamarádka, která mi na cestách přes Evropu pokaždé poskytne azyl, jestli bych jí pomohla najít vhodný domeček pro její mladší dcerku. (Obávám se, že ze mě na zmíněnou dcerku přeskočil vysoce nakažlivý bacil domečkus pro panenkus. Vzpomínám si, jak se tak v deseti letech s nadšením přidala, když jsme vyráběly dorty pro cukrárnu.)

Objevila jsem jeden vhodný domeček v Londýně a přivezla ho ve svém karavanu do Německa. Susanne mu ihned propadla a trávila spoustu času se svým otcem, který využil svého koníčka ve vyrábění nábytku a skládal nábytek ze stavebnic Mini-Mundus, aby jí pomohl vybavit domeček Greenleaf Pierce. Naštěstí nemusela domeček dávat dohromady ze součástek, jelikož se mi podařilo získat jeden složený, určený pro výlohu. Později se celá rodina přestěhovala do New Yorku. A tam se mohla Susanne věnovat svému hobby naplno, jelikož Amerika je mekka všech milovníků miniatur.A teď s radostí oznamuji, že mi nabídla dloudobě zapůjčit svůj kompletně vybavený domeček do Malých světů. Včera jsem zásilku převzala.
I když nábytek zažil svoje, když si s ním v průběhu let hráli čtyři kluci, ale všechno se dá opravit. Jsem moc ráda, že domeček zase vidím.

 Včera v noci jsme nábytek vybalili, abychom ho zase zabalili do mých oblíbených krabic od bot (myslela jsem, že už jsem s nima skončila!) a zítra se to všechno pokusíme naskládat do auta. Čistě teoreticky by tam mělo být místo, protože když mi syn pomáhal balit, nechal v autě prostor pro domeček o rozměrech 90x84x61 cm.
No uvidíme ....

Moc ráda jsem se znovu seznámila s rodinkou a služebnictvem domečku. Jedna má kamarádka je všechny dala do kupy ve stylu  Judith Jamesové, která vyrobila panenky do velkého Viktoriánského domečku.Domeček Pierce se v Malých světech ale neobjeví hned, jelikož si Butterfly vyhradila právo přidat tento domeček do svého seznamu úspěšných renovací. A tak na ni musí počkat, než se vrátí do Čech, někdy na začátku příštího roku, a mezitím si budu jeho přítomnost užívat v pokoji pro hosty.


Děkuju ti Susanne!

Ale ještě úžasnější je druhá věc, která byla dlouhodobě zapůjčena Malým světům. Zejména proto, že jsem ji vůbec nečekala a ještě je toho tolik. Nebo mám říct, je jich tolik! 


Čtrnáct pečlivě označených krabic, které ukrývaly perfektně zachované olověné vojáčky ....

 Vzhledem k tomu, že má Susanne čtyři kluky, kteří už nejsou ve věku, kdy by si hráli s vojáčky, zeptala jsem se jí, jestli by neměla nějaké, co by se dali dát do dětského koutku. Žádné neměli, ale při poslední večeři kamarádka řekla, že by něco zajímavého přece jen měla, jen to není na hraní. A pak přinesla čtrnáct krabic, které nashromáždil její bratr, a které jí předala vdova po něm. Tento dar mě silně emocionálně zasáhl, neboť jsem jejího bratra dobře znala. Mám velkou radost, že můžu v Malých světech vystvavit něco, co mu patřilo.

 Mám pro ně perfektní výstavní místo, jen mě trochu znepokojuje  měřítko a perspektiva . A regimenty se budou muset střídat, jelikož tam na boj nebude dost místa pro všechny. Ale bude nádhera je tam jeden po druhém vyskládávat.

Děkuji Inge!

 Trochu mě vyděsilo, když jsem dnes večer ve zprávách viděla, že jsou záplavy jak v jižním Německu, tak v Čechách a některé oblasti mám přímo po cestě. Vzpomeňte na obyvatele krásného Pasova, který leží na soutoku tří řek a v minulosti se stal obětí nejedné povodně.

 Modlím se, aby se neopakovaly povodně z roku 2002, kdy byla kvůli velké vodě hranice mezi oběma státy uzavřena. Doufám, že další příspěvek už budu psát z Bavorova a zaměřím se zejména na dětský koutek, který ještě musím dát dohromady, než v sobotu 15. června oficiálně otevřeme.

Děkuji, že sledujete moji cestu - brzy na viděnou.No comments:

Post a Comment